Projekt Dentysta w Republice Środkowoafrykańskiej trwał około 2 i pół tygodnia. Do gabinetu który powstał w miejscowości Nola codziennie przez tydzień ustawiały się kolejki 60 osób! Dr Monika Wieczorek nie była wstanie ich wszystkich przyjąć ze względu na duże potrzeby każdego pacjenta. Wszystkie osoby, które zgłosiły się do konsultacji do gabinetu w Nola potrzebowały kilku interwencji stomatologicznych. Wiele z tych osób  miało już do wyrwania  po 10 zębów. Stan uzębienie populacji samego miasta Nola był w bardzo ciężkim stanie. Po wyjeździe Pani doktor jeszcze przez kilka dni pacjenci czekali na nią, że może jednak wróci. W gabinecie w Nola został przeszkolony do wykonywania skalingu  jeden z pielęgniarzy pracujący w ośrodku zdrowia w Tanga.

Bardzo ważnym elementem projektu była edukacja stomatologiczna, która przyczyniła się do wysokiej frekwencji pacjentów w obu gabinetach dentystycznych. Edukacja stomatologiczna była głównie skierowana do osób przychodzących na konsultacje, ponieważ nigdy wcześniej nie spotkały one dentysty i należało im wytłumaczyć kim jest dentysta i jak wygląda leczenie czy usuwanie zębów.

Pacjenci przybywali nawet z odległych miejscowości. Ponieważ w prefekturze Sangha-Mbaere nie było nigdy gabinetu dentystycznego i w miejscowości Nola nigdy nie było dentysty, frekwencja zaskoczyła cały projekt. Nie spodziewaliśmy się tak dużej ilości pacjentów!

W prefekturze Sangha-Mbaere nie ma ani jednego gabinetu dentystycznego. Liczy ona 150 000 mieszkańców, którzy bardzo cierpią z powodu zakażeń zębo-pochodnych. Sama miejscowość Nola to 63 000 osób a ośrodek zdrowia w Nola (nazywa się Ośrodek Zdrowia w Tanga) gdzie mieści się gabinet dentystyczny, obsługuje aż 11 000 osób. Potrzeby prefektury są ogromne a poziom medycyny bardzo niski. Dlatego ta wizyta dentysty i założenie gabinetu dentystycznego było tak wielkim wydarzeniem dla całej prefektury. Ośrodek odwiedziła nawet Pani Wojewoda, która sama chciała skorzystać z usług Pani Doktor, ale ustąpiła miejsca innym potrzebującym osobom.

Nasza firma przekazała na potrzeby gabinetu urządzenie do szybkiej dezynfekcji CLEVO które w tamtych warunkach jest niezmiernie przydatne. Mamy nadzieję że będzie ono długo służyło tamtejszym pacjentom. 

1.JPG2.JPG9.jpg